23 Subat 2018 |

BIST100
DOLAR
EURO
ALTIN
GBP

Patent ile İlgili Genel Bilgiler

                Bir patent ile ilgili yapılacak işlemlerde mutlaka bir patent firması ile anlaşılmalıdır. Patent firmaları hem tecrübeli hem de bilgili oldukları için çıkabilecek herhangi bir sıkıntıda yardımcı olacaklardır.

Nedir Bu Patent?

Patent tescillemesi ile ilgili başvuru yapılmadan önce böyle bir araştırma yapılması oldukça önemlidir çünkü TPE tarafından başvurunun reddedilmesi durumunda, başvuru yapılan patent ürünü ile ilgili düzenlemeler önceden yapılabilmektedir. Patent, yapılmış olan bir buluşun yasalar çerçevesinde korunması, haksız bir şekilde kullanılmasını engellemek amacı ile Türk Patent Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen işlemdir. Patent başvurusu yapılacak olan bir buluşun, TPE tarafından belirlenmiş olan bazı standartlara uygun olması gerekmektedir. Bu standartların ne olduğunu öğrenmek için ise Türk Patent Enstitüsünün sitesi ziyaret edilebilir.

Hangi Evraklar Gerekli

                Patent tescil işlemlerinin gerçekleşebilmesi için, çeşitli bazı belgelerin TPE yani Türk Patent Enstitüsünü sunulması gerekmektedir. Belgelerde olabilecek bir eksiklik ve ya yanlışlık durumunda ise, yapılan patent başvurusunun reddedilmesi durumu olağan bir durumdur. Gerekli olan bütün belgeler ve neler yapılması gerektiği ile ilgili her türlü bilgi için ise Türk Patent Enstitüsünün sitesi mutlaka ziyaret edilmelidir. Patent başvurusu sırasında bir dilekçe de başvuru dosyasına eklenmelidir. Yine aynı başvuru dosyasına buluşu ve ya icadı detaylı bir şekilde anlatan bir metin de eklenmelidir. Bu metin buluşun TPE tarafından tanınması için oldukça önemlidir. Ayrıca buna ek olarak buluş ile ilgili korunması istenilen bilgileri de TPE bilmek isteyecektir. Bu yüzden de korunması istenen özellikler de detaylı olarak adlandırılmalı ve dosyaya ayrı bir belge olarak eklenmelidir.

Başvuru Yapma Hakkı Olan Kişiler

                Buluşun sahibi olan tüzel kişiler ile şahıs ve ya şahıslar patent başvurusunda bulunabilmektedirler. Buna ek olarak başvuru dosyası kapsamında belirtilmiş olan tüzel ve bireysel şahıslar ortak olarak da başvuru da bulunabilmektedirler. Önemli olan tek şey buluş sahibi olan kişi ve ya kişilerin açık bir şekilde belirtilmiş olmasıdır. Piyasada bulunan birçok patent firması gibi sektörünün önde gelen firmalarından birisini vekil olarak tayin ederek gerekli olan başvurunun bizim tarafımızdan vekil olarak sizin adınıza yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Kategorisine Son Eklenen Haberler

Son Dakika Haberleri

Tümü

Video Galeri

Tümü